مزایای چوب ترمووود

مزایای استفاده از چوب ترمووود به عنوان مصالح ساختمانی

مزایای استفاده از ترمووود

 • تراکم بیشتر، مقاومت بیشتر
  فرایند ترمو به طور متوسط تا ۱۰% تراکم چوب را کاهش میدهد، تراکم چوب رابطه مستقیم با مقاومت آن دارد. البته این نکته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر بدست آمده در جهت استفاده از چوب ترمو میباشد، به طور مثال تراکم بیشتر، درجه نگهداری پیچ را افزایش میده ولی میزان انعطاف پذیری را کاهش میدهد که ویژگی از ویژگیهای چوب ترمو محسوب نمیشود.
 • دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
 • طول عمر بیشتر
 • مقاوم در برابر تاب برداشتن وتغییر ابعاد
 • مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک
 • زیبایی بیشتر در اثر یک‌نواختی رنگ در تمام نقاط
 • بافت خالص چوب بدون افزودنیهای شیمیایی
 • عایق حرارتی عالی
 • وزن کم

عایق حرارتی، برودتی: سرعت انتقال حرارت در چوب بسیار ‍پایین است. آلومینیوم ۷۰۰۰ ، استیل ۱۶۵۰، سنگ مرمر ۹۰ و شیشه ۲۳ برابر، سریعتر حرارت را انتقال میدهند. به این دلیل از گذشته از چوب در ساخت کبریت، دسته انواع ابزار کار و پوشش دیوارها و سقف ها استفاده میشده است.

همچنین میزان انرژی لازم برای کاهش یا افزایش دمای چوب نسبت به سایر مصالح بیشتر است. انرژی مورد نیاز برای کاهش یا افزایش دمای ۱ کیلوگرم سنگ و سیمان ۲ و استیل، ۳ برابر چوب است.

عایق صدا: چوب عنصری ایده آل از نظر جذب صدا است. این بدان معنی است که از اکو و نویز صدا را جذب میکند و به این دلیل از چوب در ساخت آلات موسیقی و سالن های کنسرت استفاده میشود.

عایق الکتریسیته: چوب رسانای الکتریسته نیست و الکتریسیته ساکنی که برای سلامت انسان خطرناک است و در موادی نظیر آهن، پلاستیک و دیگر مصالح دیده میشود، در چوب وجود ندارد. به این دلیل چوب همیشه از نظر حافظ سلامت انسان نسبت به مصالح دیگر اولویت داشته است.

مقاومت: چوب با وجود وزن کم مقاومت بالایی نسبت به دیگر مصالح دارد. به طور مثال نقطه شکنندگی در طول، برای استیل ۵.۴ کیلومتر، استیل با روکش کروم ۶.۸ کیلومتر و فولاد ۱۷.۵ کیلومتر است، در حالیکه نقطه شکست در طول چوب صنوبر ۱۹.۸ و چوب راش ۲۸.۳ میباشد. به این دلیل در بنای سالن های ورزشی و بیمارستانها که سازه هایی با شکاف های گسترده هستند، از چوب استفاده میشود.

دوام ظاهری و نگهداری آسان: بر خلاف دیگر مصالح، چوب در گذر زمان، نه تنها زیبایی اولیه را از دست نمیدهد بلکه آنتیک میشود و در صورتیکه نمای آنتیک چوب مورد تقاضا نباشد با کمترین هزینه و زمان جلای اولیه خود را بدست میاورد.

تنوع: بیش از ۵۰۰۰ گونه چوب در دنیا وجود دارند که همگی دارای خواص متفاوت فنی و ظاهری هستند، بنابراین استفاده از این عنصر در هر شرایط آب وهوایی، برای هر نوع نیاز و هر برای هر سلیقه ای امکان پذبر میباشد.

دکوراتیو: علاوه بر ویژگیهای فنی، چوب عنصری دکوراتیو، آرامش بخش و انرژی زاست که کمتر سلیقه ای میتواند اهمیت این ویژگیها را نادیده بگیرد.