• ترمووود های کاراوا

  ترکیب هنر و صنعت ترمووود، ساخت کشور فنلاند

 • ترمووودهای کاراوا

  ترکیب هنر و صنعت محصول کشور فنلاند

 • ترمووود های کاراوا

  حاصل تجربه جنگلداری اسکاندیناوی

 • کاراوا

  محصول هنر و فناوری کشور فنلاند

محصولات جدید

محصول جدید کاراوا karava پروفایل های ۱۵×۹۰ کاج با نام Kallio میباشد، این محصول مخصوص دکوراسیون داخلی تهیه شده و از این رو فرایند ترمو در تولید این محصول حذف شده تا بتواند با قیمت اقتصادی در اختیار مصرف کنندگان قرار بگیرد.

پروژه های ترمووود فنلاند

ترمووود چیست ؟  ( چوب ترمو )

از دیرباز برای بشر روشن شد که سوزاندن سطح چوب ، آن را مقاوم‌تر می‌کند و از این روش برای افزایش مقاومت چوب‌هایی که در شرایط آب و هوایی بیرونی قرار داشتند، استفاده شد. حتی واکینگ ها این روش را در سازه های بیرونی مانند نرده ها استفاده می کردند. مطالعه علمی فرایند حرارتی چوب اولین بار در سال ۱۹۳۰ درآلمان و پس از آن گسترده‌ترین و کامل‌ترین پژوهش‌ها در فنلاند انجام شد. نتیجه تحقیقات، روشی برای فرایند حرارتی چوب بود که توسط انجمن ترمووود فنلاند ابداع و با نام ترمووود شناخته می‌شود.

انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند فرایند حرارتی چوب را در مقیاس صنعتی توسعه داد و پس از آن به صدور مجوز اجرای فرایند ترمووود به اعضا اقدام کرد. ترمووود حاصل فرآیند خشک کردن چوب با حرارت ۳۲۰ درجه سانتی گراد در معرض بخار آب و گردش هوا می‌باشد.

در این فرآیند مغز چوب یا داخلی‌ترین قسمت چوب به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۵ درجه سانتی گراد می‌رسد که زمان آن بسته به گونه،ضخامت و رطوبت اولیه چوب متفاوت است. پس از رسیدن مغز چوب به این دما، دما به مدت ۲ تا ۳ ساعت ثابت می‌ماند. استفاده از بخار در فرآیند ترمووود ساختارشیمیایی چوب را تغییر می‌دهد، در نتیجه رنگ چوب تیره، میزان رطوبت در چوب یکنواخت وعایق حرارتی میشود. همچنین دمای بالا باعث شکسته شدن زنجیره های سلولزی و تجزیه اسیدها و خروج عمده صمغ چوب می‌شود، در نتیجه محیط برای رشد ریز ارگانیسم‌ها، حشرات، انواع قارچ و کپک ناممکن می‌سازد و چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می گردد. در فرآیند ترمو، نخست با اعمال گرمای بالا رطوبت چوب به صفر می‌رسد و در آخرین مرحله از فرآیند با تزریق بخار به حدود ۴ تا ۶ درصد می‌رسد. حاصل این رطوبت‌دهی نهایی افزایش مقاومت چوب در برابر تاب برداشتن، تغییر ابعاد و جا به جا شدن است.

توصیه های فنی و راهنمای نصب

طراحی و نصب نما

در طراحی نمای چوبی ترمووود میبایست فاصله گذاری مناسب میان نما و بدنه ساختمان جهت گردش آب و هوا انجام شود.
در طراحی نما جایی که نمای چوبی ترمووود به زمین می رسد می بایست فاصله گذاری مناسب  (۲۰ سانتیمتر) از زمین انجام شود.

۱. چوب ترمو در نما میبایست دارای رنگ و محافظ مخصوص مقاوم در برابر UV باشد.بهتر است الوارها
پیش از نصب ابتدا یک دست کامل با رنگ آلکیدی دارای محافظ UV رنگ آمیزی شده و پس از
۲۴ ساعت فقط وجهی که در نما قرار می گیرد دوباره رنگ آمیزی شود. با این شیوه در رنگ آمیزی اول
با نفوذ رنگ در بافت رویین الوار محافظت بیشتر در برابر عوامل جوی حاصل شده و در رنگ آمیزی
دوم حفاظت مورد نظر در برابر تغییر رنگ چوب حاصل می شود.

۲. نصب چوب ترمو در نما می بایست بر روی سطحی تراز و با ضخامت مناسب (حداقل ۴
سانتیمتر) انجام شود .
جهت زیرسازی می بایست از چوب ترمو یا چوب اشباع استفاده شود.

۳. در هنگام نصب زیر سازی میبایست فاصله گذاری مناسب (۶۰ سانتیمتر) میان پروفیل های
زیرسازی انجام شود.
در هنگام نصب پروفیل ها روی زیرسازی فاصله گذاری مناسب (۴ تا ۶ سانتی متر) پیچ از
لبه ها الزامیست.

۴. هنگام قراردادن پروفیل های SHP میبایست فاصله گذاری مناسب (حدود ۳ میلیمتر) میان
پروفیل ها جهت انبساط و انقباض چوب، انجام شود.) در مورد پروفیل UTS این فاصله در نوع برش
رعایت شده است)

۵. جهت اتصال چوب ترمو به زیرسازی میبایست از پیچ استیل مرغوب با ارتفاع مناسب
(۳۸ میلیمتر یا ۴۸ میلیمتر با توجه به ضخامت مجموع چوب ترمو و چوب زیرسازی) استفاده شود.
استفاده از سیستم pre-drill قبل از پیچ اصلی توصیه می گردد، بدین منظور در محل نصب پیچ با
یک نمره قطر پایین تر از قطر پیچ، سوراخکاری روی پروفیل ترمو انجام شود . با این شیوه در عملیات
نصب چوب ، از ایجاد ترک در چوب جلوگیری می شود.

۶. هنگام نصب پیچ می بایست فاصله گذاری مناسب (۴۰ تا ۷۰ میلیمتر) از لبه های چوب انجام شود و حتی الامکان از دریل پیچ بر روی گره های چوب خودداری شود.

۷. هنگام نصب پیچ می بایست دقت شود تا پیچ همسطح چوب قرار گیرد و از فرورفتگی یا بیرون زدگی
پیچ از سطح چوب اجتناب شود. بدین منظور بهتر است محل نشیمن پیچ روی چوب با مته مخصوص
کونیک (خزینه) شود ، با این شیوه محل نشیمن سر پیچ روی چوب هموار و بدون زائده و همتراز
با سطح چوب می شود.

۸. بهتر است پیش از نصب ۳ تا ۵ سانتی متر از لبه پروفیلها بریده شود تا از بوجود آمدن ترکهای سطحی
در لبه پروفیل جلوگیری شود.

معرفی کمپانی Karava

کاراوا ترکیب هنر و صنعت در ترمووود فنلاند

کمپانی KARAVA Oy یا Karava Suana ترمووود فنلاند، از سال ۱۹۸۸ در زمینه تولید و فراوری محصولات چوبی دکوراتیو و همچنین طراحی و ساخت خلاقانه سوناهای داخلی لوکس شروع به کار کرد. این کمپانی با حفظ وارتقاء پایه های اولیه یعنی کیفیت برتر، تولید حرفه ای و ارج نهادن به نظر مشتری، همواره افتخار صنعت چوب فنلاند بوده است.

KARAVA یک کمپانی خانوادگی، صاحب جنگل، عضو انجمن ترمووود فنلاند، عضو شبکه سونا سازان فنلاند و عضو انجمن بین المللی مدیریت جنگلداری (FSC) میباشد. از این جهت، پیمانکاران و سازنگان در سراسر دنیا، گروه مشتریان این کمپانی را تشکیل میدهند.محصولات این کمپانی همگی با استفاده از روشها و دستگاه های پیشرفته و متعلق به کمپانی تولید و جهت تضمین موجودی و کیفیت تحویل، در سایز های استاندارد انبار میشوند.

از گونه های چوب این کمپانی میتوان به توسکا، صنوبر، سرو، شوکران، کاج و زبان گنجشک اشاره کرد که همگی از الوار های درجه یک انتخاب شده و در منطقه Pirkala در فنلاند تولید و فراوری میشوند، شایان ذکر است، تخصص و تجربه در زمینه اجرای سوناهای لوکس، دقت در انتخاب الوار ها را دو چندان میسازد که این امر به عنوان نقطه قوت این کمپانی نسبت به سایر تولیدکنندگان چوب مطرح حائز اهمیت است.

شرکت تندیس نمای آرمان با بیش از ۴۰ سال تجربه در زمینه تولید و واردات مصالح دکوراتیو ساختمان، به عنوان نماینده کمپانی KARAVA، با هدف اصلی تعدیل بازار و در نتیجه گسترش مصرف چوب، این عنصر آرامش بخش و منحصر به فرد طبیعت، در صنعت ساختمان و در نهایت در زندگی مدرن امروز، پس از تحقیقات فراوان در جهت شناسایی کمپانی KARAVA فنلاند به عنوان شریک تجاری برتر با محصولاتی شایسته مهندسین و سازنده های متخصص و متعهد و در جهت اهداف بلند مدت آنان برای کسب حداکثر رضایت خانواده های ایرانی، اقدام به عرضه محصولات این کمپانی در ایران، نموده است.

معرفی ترمووود

کاراوا ترکیب هنر و صنعت در ترمووود فنلاند

ترمووود چیست ؟

از دیرباز برای بشر روشن شد که سوزاندن سطح چوب، آن را مقاوم‌تر می‌کند و از این روش برای افزایش مقاومت چوب‌هایی که در شرایط آب و هوایی بیرونی قرار داشتند، استفاده شد. مطالعه علمی فرایند حرارتی چوب اولین بار در سال ۱۹۳۰ درآلمان و پس از آن گسترده‌ترین و کامل‌ترین پژوهش‌ها در فنلاند انجام شد. نتیجه تحقیقات، روشی برای فرایند حرارتی چوب بود که توسط انجمن ترمووود فنلاند ابداع و با نام ترمووود شناخته می‌شود.

انجمن ترمووود فنلاند با همکاری صنایع محصولات چوبی فنلاند فرایند حرارتی چوب را در مقیاس صنعتی توسعه داد و پس از آن به صدور مجوز اجرای فرایند ترمووود به اعضا اقدام کرد. ترمووود حاصل فرآیند خشک کردن چوب با حرارت ۳۲۰ درجه سانتی گراد در معرض بخار آب و گردش هوا می‌باشد.

در این فرآیند مغز چوب یا داخلی‌ترین قسمت چوب به دمایی بین ۱۸۵ تا ۲۱۵ درجه سانتی گراد می‌رسد که زمان آن بسته به گونه، ضخامت و رطوبت اولیه چوب متفاوت است. پس از رسیدن مغز چوب به این دما، دما به مدت ۲ تا ۳ ساعت ثابت می‌ماند. استفاده از بخار در فرآیند ترمووود ساختارشیمیایی چوب را تغییر می‌دهد، در نتیجه رنگ چوب تیره، میزان رطوبت در چوب یکنواخت وعایق حرارتی میشود. همچنین دمای بالا باعث شکسته شدن زنجیره های سلولزی و تجزیه اسیدها و خروج عمده صمغ چوب می‌شود، در نتیجه محیط  برای رشد ریز ارگانیسم‌ها، حشرات، انواع قارچ و کپک ناممکن می‌سازد و چوب در مقابل پوسیدگی مقاوم می گردد. در فرآیند ترمو ، نخست با اعمال گرمای بالا رطوبت چوب به صفر می‌رسد و در آخرین مرحله از فرآیند با تزریق بخار به حدود ۴ تا ۶ درصد می‌رسد. حاصل این رطوبت‌ دهی نهایی افزایش مقاومت چوب در برابر تاب برداشتن، تغییر ابعاد و جا به جا شدن است.

فرآیند ترمووود

فرآیند ترمووود در سه فاز اجرا می‌شود

فاز یک: افزایش دما و خشک شدن در دمای بالا

در فاز نخست دماي چوب با استفاده از گرما و بخار آب افزایش داده می‌شود، به ‌نحوی که دمای کوره تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد و بتدریج و یکنواخت به ۱۳۰ درجه سانتی گراد میرسد. سپس از بخار آب جهت جلوگيري از ترك برداشتن چوب در جریان حرارت‌دهی بهره گيري مي¬شود. به علاوه بخار آب مانع بروز واکنش‌های شيميايي داخل چوب می‌شود. طی این مرحله رطوبت چوب تقریبا به صفر میرسد.

فاز دو: حرارت دهی (تیمار حرارتی)

وقتی خشک‌سازی چوب در دمای بالا انجام گرفت، در فاز دوم فرآیند ترمو دماي داخل کوره تا ۱۸۰-۲۱۵ درجه سانتی گراد (بسته به استاندارد مورد نیاز) افزايش می یابد. پس از رسيدن به این دما بنا به کاربرد نهایی مورد نظر برای چوب ترمو به مدت ۲ تا ۳ ساعت اين دما حفظ می شود. دراین فاز از بخار آب جهت جلوگیری از آتش گرفتن چوب استفاده میشود.

فاز ۳: رطوبت‌دهي و خنک کردن (تعادل رطوبتی)

در مرحله نهایی فرآیند ترمو با اسپری کردن آب بر روي چوب دماي آنها كاهش داده میشود. وقتی دمای چوب ترمو به حدود ۸۰ تا ۹۰ درجه سانتی گراد رسید از بخار آب برای رساندن چوب به رطوبت مناسب استفاده می‌شود. پس از این فاز چوب ترمو با رطوبتي معادل ۴ تا ۷ درصد و عاری هز هرگونه ماده شیمیایی، آماده است.

محصولات

Ash  ۱۹×۴۲  ۱۹×۶۵  ۱۹×۹۲  ۱۹×۱۱۸  ۱۹×۱۳۰
 ۲۱×۴۲  ۲۱×۶۵  ۲۱×۹۲  ۲۱×۱۱۸  ۲۱×۱۳۰
 ۲۶×۴۲  ۲۶×۶۵  ۲۶×۹۲  ۲۶×۱۱۸  ۲۶×۱۳۰
Pine  –  – ۱۹×۹۲   ۱۹×۱۱۸ ۱۹×۱۴۲
 –  – ۲۱×۹۲   ۲۱×۱۱۸ ۲۱×۱۴۲
 –  – ۲۶×۹۲   ۲۶×۱۱۸ ۲۶×۱۴۲
 –  ۴۲×۴۲ ۴۲×۹۲ ۴۲×۱۱۸  ۴۲×۱۴۲
Spruce  –  – ۲۱×۹۲ ۲۱×۱۱۸  ۲۱×۱۴۲
 –  – ۲۶×۹۲   ۲۶×۱۱۸ ۲۶×۱۴۲
 –  – ۴۲×۹۲   ۴۲×۱۱۸ ۴۲×۱۴۲
Aspen  –  – ۱۵×۹۲ ۱۵×۱۱۸ ۱۵×۱۴۲
 –  – ۲۸×۹۲  ۲۸×۱۱۸ ۲۸×۱۴۲

مزایای چوب ترمووود

مزایای استفاده از چوب ترمووود به عنوان مصالح ساختمانی

مزایای استفاده از ترمووود

 • تراکم بیشتر، مقاومت بیشتر
  فرایند ترمو به طور متوسط تا ۱۰% تراکم چوب را کاهش میدهد، تراکم چوب رابطه مستقیم با مقاومت آن دارد. البته این نکته شایان ذکر است که مقاومت بالاتر بدست آمده در جهت استفاده از چوب ترمو میباشد، به طور مثال تراکم بیشتر، درجه نگهداری پیچ را افزایش میده ولی میزان انعطاف پذیری را کاهش میدهد که ویژگی از ویژگیهای چوب ترمو محسوب نمیشود.
 • دوام بالا در برابر پوسیدگی در انواع شرایط آب و هوایی
 • طول عمر بیشتر
 • مقاوم در برابر تاب برداشتن وتغییر ابعاد
 • مقاوم در برابر حمله حشرات، ریز ارگانیسم‌ها، و انواع قارچ و کپک
 • زیبایی بیشتر در اثر یک‌نواختی رنگ در تمام نقاط
 • بافت خالص چوب بدون افزودنیهای شیمیایی
 • عایق حرارتی عالی
 • وزن کم

عایق حرارتی، برودتی: سرعت انتقال حرارت در چوب بسیار ‍پایین است. آلومینیوم ۷۰۰۰ ، استیل ۱۶۵۰، سنگ مرمر ۹۰ و شیشه ۲۳ برابر، سریعتر حرارت را انتقال میدهند. به این دلیل از گذشته از چوب در ساخت کبریت، دسته انواع ابزار کار و پوشش دیوارها و سقف ها استفاده میشده است.

همچنین میزان انرژی لازم برای کاهش یا افزایش دمای چوب نسبت به سایر مصالح بیشتر است. انرژی مورد نیاز برای کاهش یا افزایش دمای  ۱ کیلوگرم سنگ و سیمان ۲ و استیل، ۳ برابر چوب است.

عایق صدا: چوب عنصری ایده آل از نظر جذب صدا است. این بدان معنی است که از اکو و نویز صدا را جذب میکند و به این دلیل از چوب در ساخت آلات موسیقی و سالن های کنسرت استفاده میشود.

عایق الکتریسیته: چوب رسانای الکتریسته نیست و الکتریسیته ساکنی که برای سلامت انسان خطرناک است و در موادی نظیر آهن، پلاستیک و دیگر مصالح دیده میشود، در چوب وجود ندارد. به این دلیل چوب همیشه از نظر حافظ سلامت انسان نسبت به مصالح دیگر اولویت داشته است.

مقاومت: چوب با وجود وزن کم مقاومت بالایی نسبت به دیگر مصالح دارد. به طور مثال نقطه شکنندگی در طول، برای استیل ۵.۴ کیلومتر، استیل با روکش کروم ۶.۸ کیلومتر و فولاد ۱۷.۵ کیلومتر است، در حالیکه نقطه شکست در طول چوب صنوبر ۱۹.۸ و چوب راش ۲۸.۳ میباشد. به این دلیل در بنای سالن های ورزشی و بیمارستانها که سازه هایی با شکاف های گسترده هستند، از چوب استفاده میشود.

دوام ظاهری و نگهداری آسان: بر خلاف دیگر مصالح، چوب در گذر زمان، نه تنها زیبایی اولیه را از دست نمیدهد بلکه آنتیک میشود و در صورتیکه نمای آنتیک چوب مورد تقاضا نباشد با کمترین هزینه و زمان جلای اولیه خود را بدست میاورد.

تنوع: بیش از ۵۰۰۰ گونه چوب در دنیا وجود دارند که همگی دارای خواص متفاوت فنی و ظاهری هستند، بنابراین استفاده از این عنصر در هر شرایط آب وهوایی، برای هر نوع نیاز و هر برای هر سلیقه ای امکان پذبر میباشد.

دکوراتیو: علاوه بر ویژگیهای فنی، چوب عنصری دکوراتیو، آرامش بخش و انرژی زاست که کمتر سلیقه ای میتواند اهمیت این ویژگیها را نادیده بگیرد.

کاربرد چوب ترمووود

کاربرد انواع چوب ترمووود

انواع فرایند ترمو ترمو-اس (Thermo-S) و ترمو-دی (Thermo-D)

به طور کلی فرایند ترمو طبق ۲ استاندارد انجام میشود، در روش اول چوبهای نرم(صنوبر و کاج) بین ۱۹۰ تا ۲۱۲ درجه سانتی گراد حرارت داده میشوند، (کلاس thermo-S برای ۱۹۰ درجه و کلاس thermo-D برای ۲۱۲ درجه). در روش دوم چوبهای سخت(زبان گنجشک و توس) بین ۱۸۵ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد حرارت داده میشوند، (کلاس thermo-S برای ۱۸۵ درجه و کلاس thermo-D برای ۲۰۰ درجه).

جدول پیشنهادی برای مصارف چوبهای نرم

 • ترمووود سافت وود Thermo-D
 • ترمووود کلاس (Durability)
  حرف D نشان دهنده :
  دوام بیشتر می باشد .
  هم کشیدگی و واکشیدگی ۵ تا ۶ درصد .
  برای کلیه مصارف مانند ترمووود کلاس S بوده و دوام و ماندگاری بیشتر ، از خواص ترمووود کلاس D است .
  نسبت به ترمووود کلاس S رنگ تیره تری دارد .
  براساس استاندارد EN113 در طبقه بندی با دوام قرار می گیرد .
 • ترمووود سافت وود Thermo-S
 • نما، کف، پنجره کرکره ای، درهای فضای خارجی، مبلمان حمام و سرویس بهداشتی، مبلمان فضای خارجی و مبلمان باغی
  دور استخر ، سونای خشک ، کف تراس و کلیه مصنوعات چوبی دیگر …

تماس با تندیس نمای آرمان

دفترمرکزی: تهران، خیابان ولیعصر (عج) بالاتر از شهید بهشتی انتـهــای کــوچــه پردیـس ،پـــلاک ۱ ، ســاختمـان تندیـس طبقه سوم واحد ۱۱ و ۱۲

تلفن:۸ ۸۸۱۰۵۸۹۵

a.r@tta.co.ir

فرم درخواست نمایندگی

با ما در ارتباط باشید